Home » História pizze: prečo je to najobľúbenejšie jedlo sveta

História pizze: prečo je to najobľúbenejšie jedlo sveta

Pizzu milujú milióny ľudí po celom svete. Každý si ju môže prispôsobiť svojim chuťovým preferenciám a záujmom. Ale prečo je pizza tak obľúbená? Prečo je táto talianska špecialita jednou z najobľúbenejších jedál na svete? V tomto článku sa pozrieme na históriu pizze a skúmame kontroverzného favorita, pizzu Hawaii.

História pizze

Pôvod pizze siaha až do antického Grécka a starovekého Egypta. Toto jedlo sa však stalo populárnym až v Taliansku v 18. storočí, keď sa v Neapole začali pestovať paradajky. Tento jednoduchý a chutný chlieb s omáčkou a syrom sa rýchlo stal obľúbeným jedlom v Neapole a neskôr v celej krajine.

V 19. storočí sa pizza stala hlavným jedlom talianskych prisťahovalcov v USA a získala popularitu aj v iných krajinách sveta. Dnes je pizza jedným z najpopulárnejších jedál na svete a každá krajina má svoje vlastné varianty.

Zloženie pizze

Klasická pizza sa skladá z cesta, paradajkovej omáčky, syra a rôznych náplní. Cesto sa vyrába z múky, vody, droždia a soli.

Paradajková omáčka sa pripravuje z paradajok, cesnaku a olivového oleja. Syry, ktoré sa najčastejšie používajú, sú mozzarella a parmazán.

Náplň pizzy môže byť rôzna – môže obsahovať šunku, klobásu, zeleninu, huby, ryby alebo iné suroviny.

Kontroverzná pizza Hawaii

Pizza Hawaii je variácia klasického receptu, ktorá obsahuje ananás a šunku. Táto verzia pizzy má svojich fanúšikov aj kritikov.

Niektorí ľudia ju milujú pre jej osviežujúci a sladkokyslý chuť, zatiaľ čo iní ju odmietajú pre kombináciu sladkého ovocia a slaného mäsa.

Záver

Pizza je jedným z najobľúbenejších jedál na svete. Jej história siaha až do antiky a v súčasnosti sa stala jedným z najrozšírenejších a najviac prispôsobiteľných jedál. Pizzu môžete mať rôzne – s rôznymi druhmi syra, náplní a prísadami. A ak máte radi sladkosť na vašej pizze, môžete si vyskúšať aj kontroverznú pizzu Hawaii.

Vzhľadom na popularitu pizze na celom svete je veľa stránok, ktoré sa zaoberajú touto tématikou. Ak hľadáte viac informácií o histórii a zložení pizze, alebo o jednotlivých variantách pizze, nájdete ich na mnohých internetových stránkach.

Ak však hľadáte jedinečný recept na pizzu, ktorý si môžete pripraviť doma, tak si môžete vyskúšať napríklad tento:

(Bonus) Recept na domácu pizzu

Zložky:

 • 500g múky
 • 300ml vlažnej vody
 • 1 lyžička soli
 • 1 lyžička cukru
 • 1 vrecko sušeného droždia
 • 3 lyžice olivového oleja
 • 1 lyžička cesnaku v prášku
 • 1 lyžička suchého oregana
 • 1 lyžička mletej papriky

Príprava:

 1. V miske zmiešajte múku, soľ a cukor. Do druhej misky pridajte vlažnú vodu, droždie a 1 lyžičku oleja. Premiešajte a nechajte postáť 5 minút.
 2. Následne pridajte tekuté zložky do suchej zmesi a miešajte, kým nezískate hladké a elastické cesto.
 3. Nechajte cesto odpočinúť aspoň 30 minút na teplom mieste.
 4. Predhrejte rúru na 200 stupňov Celzia.
 5. Rozváľajte cesto a umiestnite ho na plech s papierom na pečenie.
 6. Pridajte paradajkovú omáčku, syr a ďalšie prísady podľa vašich chuťových preferencií.
 7. Pečte v rúre 15-20 minút, kým sa pizza nezarumelí a neupiekne.

Takto môžete mať vo svojom domácom prostredí čerstvú a chutnú pizzu.

Ak ste sa rozhodli, že chcete ochutnať jedinečné varianty pizze, potom by ste mali skúsiť navštíviť rôzne reštaurácie, ktoré ponúkajú neobvyklé a zaujímavé kombinácie prísad.