Home » Čo je Umeboši a prečo je prospešné pre naše telo?

Čo je Umeboši a prečo je prospešné pre naše telo?

Umeboši, kyslé slivky z Japonska, nesú so sebou bohatú históriu a kultúrnu dôležitosť. Tieto malé ovocné poklady, ktoré sú podrobené fermentačnému procesu, majú nielen výnimočnú chuť, ale aj pozitívny vplyv na zdravie. Poďme spoznať tajomstvo umeboši.

Umeboši, čo v preklade znamená „kyslá slivka“, sú súčasťou japonskej kuchyne už stáročia. Ich pôvod siahne do obdobia Nara (710–794), kedy boli známe nielen ako chutný pokrm, ale aj ako liek. Boli považované za prostriedok na udržanie zdravia a odolnosti voči chorobám.

Ako sa vyrába Umeboši?

Umeboši sa vyrábajú z nezrelých sliviek zvaných „ume“, ktoré sú podrobené fermentácii a kysnutiu. Existujú rôzne spôsoby prípravy umeboši, ale najčastejšie sa slivky solia a následne sa nechajú sušiť na slnku alebo sa fermentujú v slanom náleve. Kyslosť a intenzívna chuť, ktorú umeboši získavajú, sú výsledkom tohto špecifického procesu.

Rôzne typy Umeboši

Sušené Umeboši (Kanshoku)

Slivky sa solia, sušia na slnku a potom sa ukladajú do dóz. Tento spôsob zabezpečuje, že umeboši zostanú zachované aj po dlhšiu dobu.

Umeboši v náleve (Nukazuke)

Slivky sa umiestnia do náleve, ktorý obsahuje ryžovú otrubu a múku, a nechajú sa fermentovať. Výsledkom sú umeboši s bohatšou chuťou a ľahko využiteľnou tekutinou, ktorá sa používa na dochucovanie jedál.

Aké majú Umeboši účinky na naše zdravie?

  • Podpora tráviaceho systému – Umeboši obsahujú vlákninu a enzýmy, ktoré podporujú trávenie a zdravie čriev.
  • Antioxidanty a vitamíny – Tieto kyslé slivky sú bohaté na antioxidanty a vitamíny, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu a odolnosti organizmu.
  • Detoxikácia – Umeboši majú schopnosť pomáhať pri odstraňovaní toxínov z tela a podporujú detoxikačné procesy.

Použitie v kuchyni

Umeboši majú výraznú chuť, ktorá môže byť silne kyslá až sladká. Používajú sa ako príloha k ryži, do polievok, ale aj ako súčasť rôznych marinád a omáčok. Ich výrazná chuť a vôňa robia z umeboši výnimočnú prísadu do jedál.

Umeboši nesie so sebou nielen chuťový zážitok, ale aj hlboké korene v japonskej kultúre a histórii. Ako symbol zdravia a vitality predstavuje umeboši jeden z pokladov japonskej kuchyne, ktorý sa teší obľube nielen na ostrove samotnom, ale aj po celom svete.